Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Нижньосірогозька територіальна громада

08.05.2025 09:32

Роз’яснення щодо строку дії договору оренди на невитребувані земельні ділянки

39cdc5d7-9111-4e09-92ee-10870e18c31f.jpg

Виходячи з приписів Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк‼️до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.

☝️ З моменту державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку договір оренди припиняється, а державна реєстрація припинення права оренди проводиться одночасно з державною реєстрацією права власності.

🧐 У звʼязку з цим більшість відповідних договорів оренди не містять чітко визначеного строку дії договору, а містять формулювання: «до дня державної реєстрації права власності на земельну ділянку», що, в свою чергу, не відповідає вимогам Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141.

📘 Згідно з п.31 вказаного Порядку до Державного реєстру прав вносяться відомості про інше речове право, похідне від права власності, зокрема щодо☝️ строку дії договору, за яким набувається речове право.

Такий строк зазначається в роках, місяцях, днях з урахуванням програмного забезпечення Державного реєстру прав.

🤔 Отже, враховуючи вищенаведене виникає питання: який строк дії договору оренди землі повинен зазначати державний реєстратор при проведенні державної реєстрації права оренди на невитребувані (нерозподілені) земельні ділянки, якщо такі договори НЕ містять чітко визначеного строку дії.

✍️ В розʼясненнях на дане питання від 27.08. 2024 р. Міністерство юстиції України зазначає, що згідно з частиною першою статті 15, частиною першою статті 19 Закону Ураїни «Про оренду землі», частиною четвертою статті 93 Земельного кодексу України строк дії договору оренди є істотною умовою договору оренди землі, який визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

📔 При цьому статтею 93 Земельного кодексу України, статтею 19 Закону України «Про оренду землі» встановлено особливості визначення строку оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зокрема:

✅ для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства - не може бути меншим як 7 років;

✅ для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства, якщо відповідні земельні ділянки є земельними ділянками меліорованих земель і на яких проводиться гідротехнічна меліорація, - не може бути меншим як 10 років;

✅ для закладання та/або вирощування багаторічних насаджень (плодових, ягідних, горіхоплідних, винограду) - не може бути меншим як 25 років.

✍️ Також слід враховувати положення частини тринадцятої статті 93 Земельного кодексу України, згідно з якою вимоги цієї статті щодо мінімального строку оренди земельної ділянки не поширюються на випадки, якщо орендодавцем земельної ділянки комунальної власності є військово-цивільна адміністрація, військова адміністрація і Законами України «Про правовий режим воєнного стану», «Про військово-цивільні адміністрації» встановлено максимальний строк, на який зазначений орган може передавати таку земельну ділянку в оренду, що є меншим за вказаний мінімальний строк оренди земельної ділянки.

Дія цього положення не поширюється на передачу в оренду земельної ділянки в порядку здійснення начальником військової адміністрації населеного пункту повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

✍️ Так, зокрема, відповідно до пункту 26 частини другої статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження з вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (крім вирішення питань відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду на строк понад один рік).

☝️ 3 огляду на викладене строк дії договору оренди невитребуваної (нерозподіленої) земельної ділянки визначається з урахуванням положень вказаних законодавчих актів, зокрема, щодо мінімального та максимального строку, на який договір може бути укладений, однак із обовʼязковим застосуванням в подальшому «скасувальної умови (обставини)», повʼязаної з днем державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.

 

Джерело: Громадська організація «обізнаний - значить захищений»