Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Нижньосірогозька територіальна громада

21.01.2025 08:10

Питання: Чи можна відмовитися від права власності на нерухоме майно❓️

5c59acef-8e53-4648-a1a0-19a40e30e024.jpg

Відповідь: В житті можуть виникнути ситуації коли постане необхідність відмовитися від права власності на нерухоме майно, тому такий механізм законодавством передбачений❗️

📃 Цивільний кодекс України у ст.316, 319 та 347 закріплює такі положення:

➡️ Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

➡️ Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

➡️ Особа може відмовитися від права власності на майно, заявивши про це або вчинивши інші дії, які свідчать про її відмову від права власності.

➡️ У разі відмови від права власності на майно, права на яке підлягають державній реєстрації, право власності на нього припиняється з моменту внесення за заявою власника відповідного запису до державного реєстру.

🔖 Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень – офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

📑 Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (зі змінами) (далі – Порядок), у п.76 закріплено, що для державної реєстрації припинення права власності на закінчений будівництвом об’єкт чи об’єкт будівництва у зв’язку з відмовою власника від права власності подаються:

1️⃣) заява власника (співвласників) об’єкта, справжність підпису на якій засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат».

Якщо майно відповідно до закону належить на праві спільної сумісної власності подружжю (колишньому подружжю), заява підписується кожним з подружжя (колишнього подружжя) незалежно від наявності державної реєстрації права власності лише в одного з них.

2️⃣) документ, що посвідчує право власності на об’єкт (крім випадків, коли право власності вже зареєстровано в Державному реєстрі прав або коли такий документ відсутній у зв’язку із втратою, пошкодженням чи псуванням).

❌️ Не проводиться державна реєстрація припинення права власності на об’єкт будівництва щодо якого відсутня державна реєстрація права власності в Державному реєстрі прав чи в його невід’ємній архівній складовій частині (Реєстрі прав власності на нерухоме майно).

👆 Також у нормах п.1 ч.3 ст.10 Закону визначено, що державний реєстратор повинен встановити наявність дозволу органу опіки та піклування на відмову від права власності на нерухоме майно, об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості, власником якого є малолітня дитина або неповнолітня особа.

↪️ Крім того, наявність зареєстрованих обтяжень на відповідне майно є підставою для відмови у проведенні державної реєстрації припинення права власності (п.6 ч.1 ст.24 Закону).

📝 З відповідною заявою та документами можна звертатися до державного реєстратора речових прав, центру надання адміністративних послуг чи нотаріуса.

Загальний строк реєстрації складає 5️⃣ робочих днів, зі сплатою адміністративного збору в сумі – 3️⃣0️⃣0️⃣ грн.

Можливе проведення реєстрації у коротші строки, але розмір плати в такому разі буде значно вищим.

❗️Звертаємо увагу, що відмова від права власності по п.76 Порядку не застосовується до земельних ділянок, оскільки для таких випадків визначено спеціальну процедуру.

➡️ Так, ст.142 Земельного кодексу України встановлено таке:

▶️ Припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника землі на користь держави або територіальної громади здійснюється за його заявою до відповідного органу.

▶️ Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у разі згоди на одержання права власності на земельну ділянку укладають угоду про передачу права власності на земельну ділянку.

▶️ Угода про передачу права власності на земельну ділянку підлягає нотаріальному посвідченню.

♻️ Таким чином, державна реєстрація припинення права власності у зв’язку із відмовою власника застосовується лише до об’єктів, розташованих на земельній ділянці (будинки, квартири, гаражі, споруди, нежитлові приміщення, об’єкти незавершеного будівництва тощо).

↪️ А відмова від права власності на земельну ділянку можлива виключно шляхом звернення до нотаріуса.

Управління державної реєстрації ЦМУ МЮ м. Київ

Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції - м.Київ