21.11.2024 09:23
Алгоритм дій для розшуку військовослужбовця
Причин, чому військовослужбовець не відповідає, може бути декілька, в тому числі у нього може бути відсутнє мобільне покриття, розряджений телефон, або ж телефон може бути вимкнений на час виконання бойового завдання.
Якщо ж військовий не відповідає тривалий час рідним або іншим заінтересованим особам, слід звернутися в ТЦК та СП, щоб перевірити інформацію щодо нього.
ТЦК та СП робить запит до військової частини, де військовослужбовець проходить службу, для зʼясування ситуації.
Якщо із військової частини повідомляють, що військовослужбовець знаходиться на бойовому завданні, то слід очікувати, коли він вийде на звʼязок.
Якщо військовослужбовець не повернувся із бойового завдання, по факту зникнення буде проведено службове розслідування. За результатами службового розслідування в ТЦК та СП надходить інформація щодо зникнення особи чи потрапляння в полон.
ТЦК та СП надає відповідне сповіщення родині військовослужбовця.
Якщо прийде сповіщення, що військовослужбовець зник безвісти, то спочатку необхідно подати заяву про розшук до відповідного територіального органу Національної поліції України за місцем проживання.
У заяві необхідно зазначити всю відому інформацію, що може сприяти у розшуку військовослужбовця.
Обов’язково слід написати в заяві вимогу про визнання члена родини потерпілою особою, тому що у потерпілої особи більше процесуальних прав.
Після подання заяви про розшук до територіального органу Національної поліції України треба отримати талон-повідомлення, який містить короткий зміст поданої заяви.
Слідчий невідкладно, але не пізніше 24-х годин після подання заяви, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) і почати розслідування.
На наступний день після подачі заяви, необхідно знову звернутися до територіального органу Національної поліції, і отримати від слідчого поліції витяг з ЄРДР про відкриття кримінального провадження за фактом зникнення особи безвісти за особливих обставин із зазначенням заявника.
Отримавши витяг з ЄРДР, важливо перевірити чи вірно в ньому зазначено:
- прізвище, ім’я, по-батькові та дата народження військовослужбовця;
- місце зникнення та інші відомі обставини зникнення;
- кваліфікацію кримінального правопорушення (зазвичай, дані злочини правоохоронні органи кваліфікують за статтями 115 чи 438 Кримінального кодексу України, кваліфікація даного злочину за статтею 110 Кримінального кодексу України “Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України” буде невірною).
У разі, якщо виявлено помилки у внесених до ЄРДР даних, необхідно звернутися до слідчого чи прокурора з письмовим клопотанням/скаргою про внесення до ЄРДР вірних даних (виправлення помилок) чи перекваліфікацію злочину задля ефективного розслідування даного кримінального правопорушення.
Ще необхідно здати біологічний ДНК-матеріал на випадок проведення молекулярно-генетичного аналізу. Відповідні дії виконуються за направленням слідчого Національної поліції України.
Також потрібно звернутися до наступних органів, уповноважених на розшук:
1. Національне інформаційне бюро (НІБ) – для того щоб відомості про зниклого були внесені до Реєстру оборонців України.
2. Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими (КШ) – для включення до списків на обмін.
На сайті КШ треба створити Особистий кабінет, де можна не тільки отримувати інформацію про стан розшуку військовослужбовця, наявність будь-яких новин про нього, а й надавати додаткову інформацію, яку буде знайдено самостійно.
3. Об’єднаний центр з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України СБУ – для внесення в облік оборонців України, які перебувають в полоні, з метою координації заходів щодо звільнення.
4. Уповноважений з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин – для внесення відомостей про зниклого військовослужбовця до Реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин.
5. Управління Цивільно військового співробітництва Генерального штабу ЗСУ – для сприяння проведенню пошукових робіт.
6. Міжнародний Комітет Червоного Хреста – для подання інформації про зниклого безвісти і отримання підтвердження від російської сторони про перебування у полоні.
7. Товариство Червоного Хреста України – для відкриття розшукової справи та передачі інформації до Центрального Агентства з розшуку МКЧХ у Женеві.
До всіх цих органів обов’язково треба звертатися письмово та мати цьому докази.
Обов’язково слід перевірити, чи визнані члени сім’ї потерпілими особами в кримінальному провадженні.
Якщо це ще не було зроблено, обов’язково треба звернутися з таким клопотанням до слідчого, який веде кримінальну справу (справа передається до територіального управління поліції за місцем зникнення).
Визнання потерпілою особою у кримінальному провадженні дає право:
- отримувати копії матеріалів, які безпосередньо стосуються вчиненого злочину по закінченню попереднього розслідування;
- заявляти відводи і клопотання;
- оскаржити рішення, дії або бездіяльність слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
- знайомитися з матеріалами, які стосуються вчиненого злочину;
- отримувати копії процесуальних документів та письмові повідомлення тощо.
Звернення до слідчого має відбуватись виключно у письмовій формі.
Слідчий надає відповідь також у письмовій формі на адресу зазначену у клопотанні.
Телефонні розмови зі слідчим, усні заяви і клопотання законодавством не передбачені.
У випадку, якщо немає можливості самостійно співпрацювати зі слідчим, слід звернутися до адвоката, який буде представляти інтереси у кримінальному провадженні і допоможе:
- ознайомитися з матеріалами кримінального провадження;
- у разі виявлення обставин бездіяльності посадових осіб – оскаржити це у встановленому порядку.
Усі документи, які подаються, необхідно копіювати, а при передачі їх до відповідного органу – вимагати відмітки про прийняття (ПІБ, посада та дата) на власному екземплярі.
Це буде підтвердженням того, що зверння прийнято, а також докази дати і часу такого звернення.
Поділитись
Дізнайтеся також
21/11/2024
До уваги!
20/11/2024
Добірка освітніх серіалів з медіаграмотності
Усі новини