Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Нижньосірогозька територіальна громада

29.07.2024 11:05

Хто може отримати виплати, які померла особа не встигла отримати за життя

66a74d547e7ec__452933990_1028845679247771_4174416042934383781_n.jpg

Відповідно до ст. 1227 Цивільного кодексу України суми:

▪️ заробітної плати,

▪️ пенсії,

▪️ стипендії,

▪️ аліментів,

▪️ допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю,

▪️ відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я,

▪️ інших соціальних виплат, 👉

які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Тобто, фактично маємо дві ситуації:

🅰️Неодержані померлою особою виплати передаються членам його сім'ї

Наприклад:

➡️недоотримана у зв’язку зі смертю пенсіонера, виплачується по місяць смерті включно, за зверненням члени сім’ї померлого протягом шести місяців з дня відкриття спадщини;

➡️належний померлому заробіток виплачується роботодавцем членам сім'ї померлого працівника;

➡️суми призначеної, але не виплаченої у зв’язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

🅱️Неодержані померлою особою виплати входять до складу спадщини

Тут Закон чітко передбачає - у разі відсутності членів сім'ї.

Пояснюємо 🙌 Поняття “спадкоємці” є ширшим від поняття “члени сім'ї”. Члени сім'ї - це, як правило, спадкоємці першого ступеня спорідненості: чоловік, дружина, батьки і діти (але не завжди!). Якщо, наприклад, помер одинокий пенсіонер, його рідна сестра може отримати належні йому виплати лише в порядку спадкування, але не за зверненням до органів Пенсійного фонду.

❓Коли належні померлому суми виплат можна вважати неодержаними?

Вважаємо, що неодержаними виплатами є ті, на які особа мала право, але померла швидше, ніж ці кошти були їй перераховані.

Тобто, якщо, до прикладу, на момент смерті особи пенсія, заробітна плата чи інші гроші були перераховані на картковий рахунок такої особи, виплати вважаються одержаними і включаються до складу спадщини. Простими словами, отримати їх можна буде лише після отримання Свідоцтва про право на спадщину.

❓Чи поширюється це правило і на виплату допомоги на проживання ВПО?

✅Так. За своєю правовою природою допомога на проживання ВПО є державною соціальною допомогою, яка призначається органом соціального захисту населення та виплачується отримувачу щомісячно. Тобто, нарахована, але не отримана за життя сума допомоги на проживання ВПО, повинна бути виплачена членам сім'ї померлого ВПО.

Водночас слід мати на увазі, що у разі неможливості реалізувати своє право у позасудовому порядку, варто звертатися за судовим захистом.

📌Додатково інформуємо: у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання в розмірі 2️⃣-місячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.